اخبار و مقالات

9 نکته تمیز کردن دوربین برای عکاسان


 امروز به ذکر نکاتی جهت نگه داری و مراقبت از دوربین می پردازیم که حتی عکاسان حرفه ای نیز ممکن است از آن آگاهی نداشته باشند. با توجه به این نکات شما می توانید از دوربین و تجهیزات خود به خوبی نگه داری کنید.


1-خشک و تمیز کردن فوری

اگر شما یک دوربین ضد آب و ضد گرد و غبار دارید، باز هم بهتر است بعد از اینکه خیس یا گرد و خاکی شد، سریع آن را خشک و تمیز کنید. ابتدا از یک پارچه نرم و بدون پرز برای نم کردن خشکی استفاده کرده و تا آنجا که ممکن است آن را مرطوب کنید. سپس از یک برس (قلم مو)، یا یک پارچه خشک برای برس کشیدن یا پاک کردن هرگونه آلودگی و گرد غبار استفاده نمایید.

2-فعال سازی سیستم تمیز کننده سنسور دوربین

تمامی SLR های مدرن و دوربین های کامپکت یک مکانیزم تمیز کردن سنسور یا همان "sensor cleaning" دارند که یک فیلتر در بالای سنسور یا خود سنسور را می لرزاند تا ذرات سست گرد و غبار یا مو را به لرزش در آورد. این کار در جلوگیری از ایجاد لکه ها بر روی تصاویر بسیار موثر است.

شما می توانید معین کنید این سنسور چه موقع کار کند.اگر شما در حال عکاسی منظره هستیدو یک تاخیر کوتاه ، نمی تواند تاثیر چندانی بر کار شما داشته باشد،بهتر آن است سنسور را در حالتی تنظیم کنید که بعد از روشن شدن دوربین فعالیت خود را آغاز کند.اما اگر در حال عکاسی ورزشی یا عکاسی خیابانی هستید که تاخیر در آن می تواند تفاوت بین گرفتن یک عکس و نگرفتن آن باشد بهتر است طوری تنظیم کنید که بعد از خاموش شدن دوربین سنسور عمل کند.

3-تمیز کردن سنسور

جالب است بدانید شایع ترین اشتباه انجام شده توسط عکاسان ویرایش مداوم نقاط و لکه ها از تصاویرشان به جای تمیز کردن سنسور دوربین است.

اگر شما به طور مداوم علائم را از یک نقطه یکسان در تصاویر خود ویرایش می کنید باید کیت را تمیز کرده و این مشکل را از ریشه حل کنید.

4-تمیز کردن در محیط مناسب

هیچ فایده ای در تمیز کردن سنسور یک دوربین در یک محیط پر از گرد و غبار وجود ندارد چراکه در نهایت گرد و خاک بیشتری از آن چه که در ابتدا وجود داشت به جا می ماند.

بهتر آن است که وقتی بیرون هستید، یا بلافاصله بعد از اینکه فرش را جارو کرده اید یا ظروف خانه را گردگیری نموده اید، سنسور را تمیز نکنید چون احتمالا گرد و غبار زیادی در اطراف معلق است.

خوب است بدانید حمام بعد از دوش گرفتن محل مناسبی برای تمیز کردن است چون بخار آب به بیرون کشیدن گرد و غبار از هوا کمک می کند.

5-عدم تنفس بر روی سنسور
زمانی که شما لنز را از دوربین خود بیرون آورده و وجود گرد و غبار بر روی سنسور را می بینید وسوسه انگیز است که از دهان خود برای دمیدن بر روی سنسور استفاده کنید تا حضور آشکار گرد و غبار را از بین ببرید.

با این حال، این کار باعث انتقال (افتادن) قطرات ریز بزاق دهان بر روی سنسور می شود، که مقدار زیادی علائم کاملا جدید ایجاد می کند که باید تمیز شوند. در عوض از یک پاک کننده مخصوص یا دمنده هوای (Blower) حبابی شکل استفاده کنید که مخصوص این کار طراحی شده است.

6-عدم دمیدن گرد و غبار به اطراف

دمنده های هوای حبابی که به طور خاص برای تمیز کردن سنسور طراحی شده اند، برای دمیدن سریع گرد و غبار از روی یک سنسور بسیار مفید هستند، اما یک خطر وجود دارد که گرد و غبار تنها به مدار اطراف داخل دوربین برود و دوباره آماده فرو نشستن شود.

شما با نگه داشتن دهانه لنز دوربین به سمت پایین هنگام دمیدن بر روی سنسور، می توانید این احتمال را تا حد ممکن کاهش دهید.

7-استفاده از برس های مخصوص و مرغوب

قیمت برس های تمیز کننده مناسب بیشتر از برس های ارزان قیمت است چون از موادی ساخته شده اند که الیاف آن ها نمی ریزد و به دلیل اینکه در یک محیط عاری از گرد و غبار ساخته و بسته بندی می شوند نمی توانند گرد و خاک بیشتری بر روی سنسور دوربین شما ایجاد نمایند.

توجه کنید که در هنگام دست زدن از تماس دست به سطح مورد نظر برای تمیز کردن اجتناب کنید، چراکه ریسک انتقال چربی از انگشتان دست شما بر روی سنسور وجود دارد.

8-تمیز کردن المان پشتی لنز-آینه

هنگام تمیز کردن بدنه دوربینتان، سنسور و المان جلویی لنز، توجه داشته باشید که به قسمت های پنهان مانند المان پشتی لنز، آینه دوربین SLR و منظره یاب، یک نگاه دقیق بیاندازید.

این قسمت ها می توانند گرد و خاکی و کثیف شوند و گرچه هر گونه گرد و غبار بر روی آینه یا در منظره یاب یک تصویر را خراب نخواهد کرد، می تواند دید را از بین ببرد و (در مورد آینه) ممکن است بر روی سنسور جمع گردد.

9-استفاده از هوای فشرده

اسپری های تمیز کننده(هوای فشرده) برای سال ها در عکاسی استفاده شده اند و می توانند برای دمیدن گرد و خاک از تورفتگی های ناهموار واقعا مفید باشند، هرگز از آن ها بر روی سنسور دوربین خود استفاده نکنید.

این قوطی ها حاوی هیدروکربن مایع هستند که راحت تر فشرده می شود. وقتی این مواد شیمیایی آزاد می شوند به گازی با دمای خیلی پایین تبدیل شده و اشیای ظریف را منجمد می کنند.

ممکن است ترشح هیدروکربن زحمت تمیز کاری شما را بیش از پیش نماید.

 

 5 تکنولوژی برتر دنیای دوربین های دیجیتال در سال 2015

10 اشتباه عمده در عکاسی دیجیتال

ماژول بنر