اخبار و مقالات

نکات عکاسی منظره


عکاسی از مناظر برای عکاسان حرفه‌ای و تازه‌کار به یک اندازه جذاب است. سرمایه‌های زیادی به صورت مناظر طبیعی مملو از زیبایی و احساس وجود دارند که باید تغییرات فصلی و زمانی را نیز به ویژگی‌های آن ها اضافه نمود. برای گرفتن عکس هایی جذاب تر، با ما همراه باشید.

 

1-ایجاد عمق

هنگام گرفتن یک عکس از منظره، با استفاده از المان‌های مختلف حس عمیق بودن و سه بعدی بودن را در بیننده ایجاد کنید. برای این کار دریچه دیافراگم کوچکی مورد نیاز است، فوکوسی تقریبی بین f/16 تا f/22. اینگونه می‌توانید اجسام در جلو و پشت تصویر را واضح جلوه دهید. وقتی از دریچه کوچک دیافراگم استفاده می‌کنید، دوربین خود را روی یک سه پایه قرار دهید این کار لرزش دوربین را از بین می برد، چرا که در این حالت نور کمتری وارد لنز می‌شود.

 

2-استفاده از لنزهای عریض

لنزهای با زاویه عریض (wide) نمای وسیع‌تری را در اختیار قرار می‌دهند و حس نگاه کردن به یک منطقه‌ی وسیع و باز را به بیننده القا می‌کنند، برای عکاسی منظره مناسب هستند. این لنزها عمق تصویر بیشتری را نیز ایجاد می‌کنند و موجب ورود نور بیشتری به لنز می‌شوند. گرفتن یک عکس با چنین لنزی و با استفاده از f/16 هم زمینه و هم اصل تصویر را واضح (sharp) خواهد کرد. شما می توانید همیشه برخی زوایای خاص و جالب را نیز برای عکس امتحان کنید.

 

3-استفاده از فیلترهای عکاسی

برای به دست آوردن بهترین تصاویر می‌توانید از دو فیلتر مخصوص عکاسی منظره استفاده کنید. فیلتر های قطبی، آسمان را تیره‌تر می‌کنند و در نتیجه آبی آسمانی را در تضاد با سفیدی ابرها بیشتر جلوه می‌دهند. فیلترهای چگالی خنثی نیز به منظور جلوگیری از ورود بیش از حد نور به لنز مورد پیشنهاد هستند. این فیلتر در روزهای آفتابی هنگامی که دوربین قادر به در اختیار گذاشتن سرعت شاتر پایین تری نیست، مناسب است.

 

4-ثبت حرکت

اگر شما با آب در حال حرکت سر و کار دارید، می‌توانید عکسی بسیار جذاب، روشن و سفید از آب در حال حرکت ثبت کنید. این کار را با استفاده از "exposure" طولانی انجام دهید. یک راه برای انجام این کار استفاده از حالت TV یا S  است و پس از آن باید زمان اکسپوژر را ۲ ثانیه یا حتی بیشتر انتخاب کنید. می‌توانید از عکاسی با حالت AV (اولویت دریچه دیافراگم) نیز استفاده کنید و دریچه را روی f/32 قرار دهید؛ حالتی که نیازمند نور بیشتری است. اگر در نور روشن روز هستید، می‌توانید از یک فیلتر ND نیز استفاده کنید تا حجم نور روردی به دوربین را کاهش دهید و از این طریق می‌توانید دوربین خود را روی مدت زمان شاتر بیشتری بگذارید. در این مواقع باید همیشه از یک سه پایه استفاده کنید؛ تنها در این حالت است که تمام تصویر واضح خواهد بود.

 

5-استفاده از آب به عنوان آینه

آب در حالت نور کنترل شده می‌تواند تصاویر و انعکاسات جذابی تولید کند. بهترین زمان‌ها برای ثبت چنین تصاویری دو ساعت طلایی است، یک ساعت بعد از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب. دوربین خود را روی یک سه پایه قرار دهید و حالت آن را به TV یا S تغییر دهید. یک سرعت کم برای شاتر انتخاب نمایید و دوربین را برای انتخاب اندازه دریچه دیافراگم (aperture) آزاد بگذارید. اگر تصویر واضح و شارپی می خواهید، مقدار ISO را بالاتر ببرید، ISO با میزان ۲۵۰ نیز برای شروع مناسب است.

 

6-استفاده از افراد

یک منظره زیبا می‌تواند با یک کودک بانمک در حال دویدن یا پریدن درون گل‌ها کامل شود. قانون یک سوم (rule of thirds) را به یاد داشته باشید و فرد را برای جذاب‌تر کردن عکس در ناحیه‌ای به جز وسط تصویر قرار دهید. یک سرعت بالا برای شاتر انتخاب کنید تا بتوانید حرکات را در یک لحظه ثبت کنید. همچنین اگر مایل هستید که کل فرآیند یک حرکت را ثبت کنید، سرعت کمتری برای شاتر انتخاب نمایید.

 

7-قانون یک سوم

برای اجرای قانون یک سوم (rule of thirds) چهار خط فرضی را در نظر بگیرید؛ دو خط افقی و دو خط عمودی که تصویر را به نه بخش مستطیلی کاملا هم اندازه تقسیم می‌کنند. بعضی از عکس ها در صورتی بهتر خواهند بود که هدف در مستطیل وسط قرار بگیرد اما اگر سوژه در محلی غیر از میانه یا روی محل تقاطع خطوط (دایره ها در عکس فوق) قرار بگیرد ترکیب عکس جذاب تر می شود. هنگامی که یک عکس با استفاده از قانون یک سوم بخش بندی می‌شود، کادر عکس از منظر چشم دور خواهد ماند.


Australian Parks

 

براي مراقبت از دوربين ديجيتال چه بكنيم و چه نكنيم؟

 

گوپرو دوربین ۳۶۰ درجه ویژه هدست‌ های واقعیت مجازی می‌ سازد