اخبار و مقالات

معرفی نمایشگرهای OLED دوربین عکاسی


 اخیرا بر روی دوربین های enthusiast شاهد نمایشگرهای OLED هستیم . فکر می کنید چرا این نمایشگرها اینقدر رایج شده اند ؟ در بزرگترین نمایشگاه الکترونیکی جهان CES 2012 فناوری نمایشگر های OLED موضوع داغ بحث های کارشناسان نمایشگاه بوده است.نمایشگرهای انعطاف پذیر شفافی که عامل تصاویری روشن و رنگ هایی درخشان هستند.در این مقاله قصد دارم تا به صورت مختصر اما مفید شما را با این نمایشگرهای آشنا کنم.

OLED مخفف کلمات (Organic light emitingdiode ) است و به معنای دیودهای ارگانیکی پخش کننده ی نور می باشد.با تکنولوژی OLED به زودی شاهد خواهیم بود که صفحات نمایشی که ساخته میشوند که با وجود ابعاد بسیار یزرگ ، نازک و سبک هستند و مهم ترین ویژگی آنها مصرف بسیار پایین انرژی است.

نمایشگرهای میکرو و OLED در دوربین های رده بالایی نظیر Samsung NX200 رو به افزایشند چرا که سبب مصرف پایین انرژی اند و از لحاظ بازیافت با محیط زیست سازگار می باشند.

مزایای نمایشگرهای OLED

در نمایشگرهای OLED بر خلاف نمایشگرهای LCD دیگر نیازی به تاباندن نور پس زمینه نیست. نمایشگرهای OLED از دیودهای کوچک تولید کننده نور تشکیل شده‌اند که یک عملکرد جادویی را به نمایش می‌گذارند و این بدان معنیست که ساختار پایه OLED ها بسیار ساده است ( یعنی نیازی به نور پس زمینه ، فیلترو پولاریزه نمی باشد) پس بنابراین OLED ها دیود هایی فوق لعاده نازک و سبک هستند.

بزرگترین مزایای نمایشگرهای OLED مواردی هستند که عکاسان و کاربران از وجود آنها بسیار خرسندند و از کاربرد آنها لذت خواهند برد.اول اینکه وسعت رنگی شان بسیار گسترده تر از نمایشگر های LCD است و امکان انتشار دقیق نور را بر روی تصاویر فراهم میکند دوم به لطف پیکسل های گنجانده شده در OLED ها کنتراست واقعا بالا است و وضوح تصاویر بی نظیر است و میتوانید واقع بینانه تر تصاویرتان را مرور کنید.OLED زاویه دید وسیعی دارد که امکان دیدن تصاویر از هر زاویه ای را فراهم می کند.پس از مزایای کلی OLED میتوان به 4 مورد اصلی اشاره کرد :

· زاویه دید وسیع که امکان دیدن تصاویر از هر زاویه ای را فراهم می کند.

· کاهش 20 درصدی مصرف برق نسبت به LCD .

· وضوح تصویر بسیار بالا.

· ایجاد رنگ های استثنایی با درخشندگی و ترکیب بی نظیر رنگ ها .

شاید مهمترین دلیل استفاده از OLED ها در عکاسی سرعت آنها باشد که میتوان نرخ تجدید آنها را 1000 بار سریع تر از یک LCD عنوان کرد.در طول تاریخ OLED ها از 3 عیب برخوردار بودند :
1.طول عمر
2. قدرت انتشار نور
3. قیمت.

این حقیقت است که نور OLED ها طی زمان کاهش می یابد و طول عمر پنل آنها محدود است اما طی سال های اخیر شاهد بهبودهایی مداوم و تاثیر گذار در طول عمر و کارایی آنها بوده ایم.همچنین گفته شده است، قطرات آب تنها موردی است که به این صفحات آسیب می رساند.البته با پیشرفت سریع تکنولوژی طراحان شرکت های تولید کننده از جمله LG و SONY SAMSUNG گفته اند که در نیمه دوم سال 2012 این مشکل را بر طرف خواهند ساخت و تولیدات خود را با قیمت مناسب انبوه سازی می کنند.

OLED ها در نسل اولشان از پنل های بسیار ضعیفی برخوردار بودند که زیر نور مستقیم شاهد عملکردی دلخواه از آنها نبودیم و آن به خاطر انعکاس نور از کاتد فلزی بود که در OLED استفاده شده بود و این مشکل در پنل های لمسی بدتر جلوه میکرد.اما از آن زمان به بعد شاهد پیشرفت فناوری هایی در این خصوص شدیم و پنل ها روشن تر شده اند و در اینگونه شرایط عملکردی بهتر از خود به نمایش میگذارند.اکنون سامسونگ برای نمایشگرهای لمسی اش فناوری Super AMOLED را پیاده کرده است که سنسورهای لمسی را درون پنل OLED جا داده است.